12.01.2022

Чому під час підготовки до іспитів важливий сон?

Підготовка до ЗНО, ДПА або інших іспитів – це серйозна та енерговитратна справа, яка вимагає від вас концентрації, волі, мотивації та цілеспрямованості.

Деякі люди в пориві ентузіазму починають приділяти навчанню весь свій вільний час, засуваючи другий план розваги, спілкування з друзями, здорове і регулярне харчування і навіть сон. Виникає відчуття, що якщо ви менше спатимете, у вас з’явиться більше вільного часу для того, щоб навчатися, і в результаті іспити будуть здані краще. Одне в такій логіці є серйозне підводне каміння, про яке ми поговоримо в сьогоднішній статті.

 

Користь регулярного сну

Регулярний та тривалий (7-8 годин) сон є справжньою паличкою-виручалочкою для нашого організму. Він має наступні ефекти:

Відновлює сили – найочевидніша з позитивних сторін сну. За день, особливо при інтенсивній розумовій роботі (такі як підготовка до ЗНО з нуля), людина витрачає дуже багато енергії, яку потрібно якимось чином заповнювати. Найкраще з цим завданням справляється просто регулярний здоровий сон.

Зміцнює імунітет – крім фізичних сил, сон відновлює організм і на більш глибокому рівні: клітинному. У період відпочинку наш організм накопичує сили для того, щоб давати відсіч різним бактеріям та вірусам. Погодьтеся, не хочеться захворіти на горезвісний коронавірус або банальний грип за день до ЗНО з математики. Підготовка багатьох днів буде просто знецінена, а вам доведеться витрачати час на те, щоб записатися на перездачу.

Підвищує уважність і концентрацію – при тривалому заучуванні будь-якого матеріалу, мозок людини має властивість поступово втрачати фокусування і все менш уважно сприймати матеріал. Саме тому багато вчених рекомендують робити регулярні перерви під час навчання, а нічний сон дозволить вам повністю перезавантажитися, щоб вранці зі світлою головою продовжити навчання онлайн.

Вплив сну на пам’ять

Крім описаних вище особливостей, варто окремо розглянути, як сон впливає запам’ятовування інформації. Людина має два види пам’яті: короткострокову і довготривалу.

Короткострокову (або оперативну) пам’ять ми використовуємо для того, щоб швидко запам’ятати якісь поточні речі. Наприклад, коли ви знаходите коріння квадратного рівняння за формулою Вієта, у вашій короткочасній пам’яті знаходиться значення суми та добутку іксів, під які ви підбираєте значення самих змінних. Але й у ширших та складніших моментах люди також використовують оперативну пам’ять.

Поступово за день у вас в голові накопичується безліч різних деталей, ідей, завдань, правил і формул, і чим довше ви вчитеся без перерви, тим складніше вашому мозку обробляти дані, що надходять.

Сон допомагає вам вкласти всі отримані знання в струнку систему, яка буде зберігатися в довгостроковій пам’яті. При регулярному та якісному сні ви можете не переживати, що забудете потрібну дату на ЗНО з історії України або важливу теорему на ЗНО з математики.

Правила сну

Для того, щоб сон був глибоким і якісним, дотримуйтесь наступних простих правил:

Лягайте і прокидайтеся в той самий час – можете навіть поставити собі нагадування в телефоні за годину до сну, щоб не забути під час закінчити всі свої справи і вчасно лягти в ліжко.

Спіть у провітряній кімнаті – перед тим, як піти чистити зуби перед сном, рекомендуємо відкрити вікна у кімнаті та наповнити її свіжим прохолодним повітрям.

Спіть у повній темряві – основний гормон сну (мелатонін) не виробляється при світлі, тому відмовтеся від будь-яких нічників, а вікна закрийте щільними шторами.

  • Категорії
  • Поточні курси
  • Заголовок інформаційного блоку
    • Реклама, посилання на блог, додаткові пропозиції